आज चतुर्दशीश्राद्ध, पञ्चाङ्गसहित हेर्नुहोस् आजको दिन २०७७ भाद्र ३१ गतेश्रीगणेशाय नमः ।। आज विक्रम संवत् २०७७ साल भाद्र महिनाको ३१ गते तदनुसार ईशवीय सन् २०२० अन्तर्गत सेप्टेम्बर महिनाको १६ तारिख, बुधवार हो । सृष्टिदेखि हालसम्म १,९५,५८,८५१२१ वर्ष व्यतीत भइसकेका छन् । कलिकालको ५१२१औँ वर्षअन्तर्गत श्रीशालिवाहनीय शाके १९४२, तथा नेपाल संवत् ११४० अन्तर्गत प्रमादी नामको संवत्सर चलिरहेको छ ।

सूर्य दक्षिणायनमा छन् । वर्षा ऋतुअन्तर्गत आश्विन कृष्णपक्षको चतुर्दशी तिथि बेलुका ६।५९ बजेसम्म रहनेछ । यो महिनाका देवता हृषिकेश र मासदेवी अपराजिता हुन् । सूर्य सिंह राशिमा र बृहस्पति धनु राशिमा रहेका छन् । मघा नक्षत्र दिवा १२।३ बजेसम्म रहनेछन् । यसैगरी आज सिद्धि योग र भद्रा करण रहेका छन् । आज सूर्योदय बिहान ५।५० मा छ भने सूर्यास्त बेलुका ६।५ बजे हुनेछ । चन्द्रमा आज सिंह राशिमा रहेका छन् ।

आज सोह्रश्राद्धअन्तर्गतको चतुर्दशी श्राद्ध परको छ । दुर्घटना, शस्त्रअस्त्रादिबाट देहान्त्य भएका, पितृको आज सोह्रश्राद्ध गरिन्छ । यसैगरी चतुर्दशी तिथिको श्राद्ध भने औँसी वा अन्य उपयुक्तसमयमा गर्नुपर्ने शास्त्रीय वचन रहेको पाइन्छ ।